It might be strange for you, but since year 1999 Sweden celebrates Cinnamon Rolls Day on 4th of October. It's on upcomming Monday. The day was dedicated to cinnamon rolls in order to honour the tradition of home baking and cinnamon rolls are very traditional and beloved pastry in Sweden.
Many Swedes shall be baking this weekend. Me too. And I have my own recipe for many years. My cinnamon rolls have many fans already. Maybe you'll become a new one. So I am revieling the recipe from my cook book.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gali pasirodyti keista, bet nuo 1999 metų Švedijoje spalio 4 d. švenčiama cinamoninių bandelių diena. Ateinantį pirmadienį. Diena dedikuota cinamoninėms bandelėms norint pagerbti kepimo namuose tradiciją, o cinamoninės bandelės Švedijoje yra tradicinis ir labai mėgstamas kepinys.
Daug švedų šį savaitgalį keps. Aš irgi. Ir aš jau daugelį metų turiu manąjį cinamoninių bandelių receptą. Jos turi jau ne vieną gerbėją. Gal ir jūs patapsite vienu jų. Tad atskleidžiu receptą iš mavo receptų knygos.
Cinnamon rolls / Cinamoninės bandelės
Dough: / Tešla:
50 g fresh yeast / 50 g šviežių mielių
500 ml milk / 500 ml pieno
150 g butter / 150 g sviesto (galima pakeisti kepimo margarinu)
1 tsp salt / 1 arb.š. druskos
100 ml sugar / 100 ml cukraus
around 1400 ml flour / apie 1400 ml miltų
Filling: / Įdaras:
100 g butter / 100 g sviesto
75 ml sugar / 75 ml cukraus
2 tbsp cinnamon / 2 valg.š. cinamono
Glaze: / Aptepimui:
1 egg / 1 kiaušinis
Decorating: (optional)/ Pagražinimui: (nebūtina)
pearl sugar / perlinis cukrus
Melt butter and add milk. Heat it to around 37 C temperature, so you could still have your finger in the liquid. Hotter liquid shall ''kill'' the yeast. Crumb yeast into a big bowl and melt it in some of warm butter and milk mix. Then add the rest of the liquid. Add sugar, salt and almost all flour. Knead dough for 8-10 min by hand or around 5 min with kitchen machine. If dough still sticks to your hands add the rest of the flour. Dough should not stick to the bowl sides. Sprinkle with flour and cover with plastic film. So you will keep the humidity and dough shall rise better. Rise to double amount for around 30 min. Dough surface should be dry and glitzy.
Divide into two (or more pieces if you would like smaller rolls) pieces and leave to relesae the tension. Make the filling: melt butter, add sugar and cinnamon.
Roll out dough pieces as squares (approximately 25 x 50 cm). With a help of food brush distribute the filling and roll the dough from the longer side. Cut the roll into 1-1,5 cm wide slices. Put them onto the baking paper covered form and leave to grow for 15-20 min or if you have time even for 30 min. Rolls should be put spaciously to grow. Brush with beaten egg and sprinkle with pearl sugar before putting into the oven. Bake for 5-8 min in 250 C temperature.
These rolls are suitable for freezing.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ant silpnos ugnies ištirpinkite sviestą. Supilkite į jį pieną ir pašildykite iki maždaug 37 laipsnių temperatūros, kad dar būtų galima įkišti pirštą. Per karštas skystis ''nužudys'' mieles. Į didelį dubenį susmulkinkite mieles. Užpilkite šiek tiek pieno sviesto mišinio ir ištirpinkite mieles. Supilkite likusį mišinį. Suberkite cukrų, druską ir beveik visus miltus. Rankomis minkykite iki vientisos masės apie 8-10 min., virtuviniu kombainu apie 5 min. Jei tešla vis dar lipni, suberkite likusius miltus. Tešla turėtų nebesikabinti prie dubens kraštų. Tešlos viršų šiek tiek pabarstykite miltais, uždenkite plastikine plėvele. Taip drėgmė liks tešloje, o tešla geriau kils. Kildinkite iki maždaug dvigubo kiekio apie 30 min. Tešlos paviršius tada būna sausas ir blizgus.
Tešlą dėkite ant pamiltuoto stalo, didelės medinės lentos ar specialaus kočiojimo kilimėlio. Šiek tiek pavoliokite ir padalinkite į dvi dalis (jei norite mažų bandelių, tai dalinkite į tris ar keturias dalis). Padalintą tešlą palikite kelioms minutėms, kad atsileistų tempimas. Tuo metu pasigaminkite įdarą - ištirpintą ir šiek tiek atvėsintą sviestą sumaišykite su cukrumi ir cinamonu. Jei turite pirktinio cukraus ir cinamono mišinio, neįmaišykite jo į lydytą sviestą.
Tešlos dalis iškočiokite į didelius plonus stačiakampius (maždaug 25 x 50 cm). Aptepkite įdaru (arba patepkite tik lydytu sviestu ir apibarstykite pirktiniu cukraus cinamono mišiniu). Iš ilgio susukite vyniotinį. Nesuvyniokite labai stipriai. Tada vyniotinį supjaustykite maždaug 1-1,5 cm storio riekutėmis. Kepkite ant kepimo popieriaus arba popieriniuose krepšeliuose keksiukams. Tarp bandelių palikite vietos, nes kepamos jos plėsis. Užpildytą bandelėmis skardą uždenkite rankšluosčiu ir pailsinkite bandeles apie 15-20 min., jei turite laiko, tai ir 30 min. Prieš kepdami patepkite bandelių viršų kiaušinio plakiniu ir pabarstykite perliniu cukrumi. Kepkite orkaitės viduryje 250 laipsnių temperatūroje apie 5-8 min. arba kol bandelės gražiai paruduos.
Bandeles atvėsinkite po rankšluosčiu. Aš niekada neišlaukiu ir vos vos atvėsusias jau užsigeriu šaltu pienu.
Bandelės tinka užšaldymui, tad galite dalį pasilikti dienai, kai norėsis, bet tingėsis.
Kokios gražutės bandelės!! Bet tie švedai tikrai pamišę dėl jų, net dieną sukūrė :) Liuksemburge irgi jų galima nusipirkti šaldytų, bet, atrodo, jos iš Suomijos... Man cinamoninės bandelės iš dalies primena ir Lietuvą, tiksliau Pieno barą Vilniuje, kur jas pirkdavom ir taip pat užsigerdavom su pienu :)
ReplyDeleteAciu uz recepta:) Labai skanios bandeles
ReplyDeletePieno baras buvo superinė įstaiga :)
ReplyDeleteO suomiai irgi labai mėgsta cinamonines bandeles ir mėgsta jas eksportuoti :)
Apskritai, šios bandelės labai tipiška skandinaviška.
O su vikingais jos nukeliavo į Ameriką, kur jas apipylė glaistu ir apibarstė riešutais :) Juokauju dėl vikingų :)
Niam niam niam. Gruodzio 13 d. proga prasom iskepti Lussekatts!
ReplyDeleteBus padaryta, Lu! Tik kad šafranas Lietuvoje siaubingai brangus. Brangesnis nei Švedijoj. Tai mažai kas susidomės tomis super skaniomis šafraninėmis bandelėmis.
ReplyDeletePas mus kai ta diena svente namie, tai jamam ir ta brungu safrana ;)
ReplyDeleteLabai mėgstu bandeles su cinamonu. Turiu savo mėgstamą receptą, tačiau artimiausiu metu žadu išbandyti ir pastarąjį. Sakykite, kaip su tuo bandelių šaldymu. Kvailas klausimas :) tačiau reikia šaldyti jau keptas bandeles ar ne?
ReplyDelete